Dlaczego nocleg w domu z gliny i słony ma korzystny wpływ na nasze zdrowie?

domy ze słomy i gliny

Ekologiczne budownictwo przybiera różnorodne formy. To już nie tylko drewniane domy szkieletowe czy też popularne w wielu rejonach świata kanadyjczyki, ale także domy z...gliny. Trend ten jest poniekąd powrotem do korzeni, jednak w bardziej trwałej formie. Dlaczego właśnie teraz, w XXI wieku glina wraca do łask jako materiał budowlany? Jakie są zalety i wady glinianych domków? Te właśnie kwestie rozwiążemy poniżej..

Glina była wykorzystywana w budownictwie w czasach, gdy osadnictwo dopiero zaczynało się rozwijać. Współczesne domy z gliny w niczym, poza surowcem, nie przypominają jednak starożytnych lepianek. Przede wszystkim w procesie budowy udział biorą profesjonalna ekipa i architekt, natomiast linię wznoszenia budynku można dowolnie kształtować. Domy z gliny mogą mieć postać klasycznych chatek, ale mogą też zadziwiać kształtami. Wykańczanie takiego nietypowego wizualnie domu może być fascynującym doświadczeniem. Jednak to nie estetyka pozostaje największą zaletą gliny i nie dlatego takie domy zyskują na popularności, zwłaszcza jako domki letniskowe.

Powrót gliny jest związany z tym, iż stanowi ona doskonale kumulujący ciepło budulec, a jednocześnie szybko wchłania i oddaje wilgoć. Dzięki temu we wnętrzu panuje optymalny mikroklimat, zarówno dla osób zdrowych, jak i cierpiących z powodu alergii wziewnych czy astmy. Dodatkowym atutem gliny pozostaje to, że zapobiega ona pojawianiu się kurzu we wnętrzach.

W jaki sposób? Surowiec ten hamuje naładowanie elektrostatyczne. W glinianych domkach można z powodzeniem stworzyć wnętrze z drewnianych mebli i ozdób - mikroklimat i właściwa wilgotność pozwalają na...konserwację drewna, co chroni je przed korozją. Na glinianych ścianach nie rozwijają się też pleśnie ani grzyby odpowiedzialne za wiele chorób układu oddechowego.

w pełni wyposażone domki do wynajęcia

Jak budować z gliny?

Współczesne technologie pozwalają tworzyć z gliny dużo bardziej złożone konstrukcje niż w czasach zamierzchłych. W pierwszej z nich tworzymy coś w stylu "szałasu" i wykorzystywany jest szkielet konstrukcyjny na bazie żelbetu, stali lub drewna, który następnie jest wypełniany gliną zmieszaną z tzw. wypełniaczami. W drugiej - zalecanej, jeśli zależy nam na stworzeniu bardziej trwałego domku - korzysta się z tzw. gliny konstrukcyjnej. To mieszanka gliny oraz innych surowców wyróżniających się większą wytrzymałością mechaniczną. Można także zaopatrzyć się w gotowe gliniane bloczki i na ich bazie tworzyć ściany, które następnie się ociepla. Gliniane ściany oddychają - ale jednocześnie gwarantują dobrą izolację cieplną i akustyczną.

Kolejne zalety
Ekologiczność glinianych domów nie sprowadza się tylko do wykorzystanych surowców. Takie konstrukcje są całkowicie biodegradowalne. Dodatkowo surowce potrzebne do budowy są tanie. A samo użytkowanie glinianego domku pozwala dodatkowo zaoszczędzić - konstrukcje są energooszczędne w bardzo wysokim stopniu, oczywiście przy wykorzystaniu wewnątrz odpowiednich technologii oraz instalacji OZE. Domy gliniane są doskonałą alternatywą dla osób potrzebujących relaksu i odprężenia. Nie jest w nich ani zbyt gorąco ani zbyt zimno.

i "drobna" wada glinianych domów
Budynki zbudowane z ekologicznego surowca, mimo odpowiedniego mikroklimatu jaki tworzą, a także swojego wytrzymałego charakteru niestety mają jeden mankament. Trudno znaleźć wykonawcę, który podołałby zadaniu stworzenia takiego domku. Dlatego warto wypocząć w wykonanych z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz sztuki budowlanej domkach, które dla Państwa udostępniamy.

Dodatkowym atutem jest umiejscowienie naszych ekologicznych domków pośród lasów i łąk przepięknej Żywiecczyzny.

Zapraszamy!