Zobacz atrakcje wokół nas

Żywiecczyzna stanowi wyjątkowy region - zarówno pod kątem kulturowym, jak i turystycznym.

Żywiecczyzna stanowi wyjątkowy region - zarówno pod kątem kulturowym, jak i turystycznym. W okolicy mieszczą się znane amatorom białego szaleństwa atrakcje, ale górskie wycieczki czy szusowanie po stokach to nie jedyna rozrywka, jakiej można się oddawać na terenach otaczających miasto Żywiec. Dlaczego warto odwiedzić ten właśnie południowy region Polski? Przyczyn jest bez liku - a idealną bazą wypadową można uczynić eko-domki ze słomy i gliny na terenie winnicy w Radziechowach.

Przyroda…

Położenie geograficzne Żywca w Kotlinie Żywieckiej jest niezwykle dogodne. Blisko stąd na szlaki do wielu rozpoznawalnych szczytów, takich jak Barania Góra, Skrzyczne z punktem widokowym, Pilsko... Region ten mieści aż trzy paki krajobrazowe:

  • Żywiecki Park Krajobrazowy,
  • Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego oraz
  • Park Krajobrazowy Beskidu Małego z okazami flory i fauny charakterystycznymi dla terenów, które kiedyś porastała karpacka puszcza.

Beskid Żywiecki to niezwykle malownicze okolice przeplatane wyższymi i niższymi szczytami, które górują także nad lokalnymi jeziorami. Szczególnie jezioro Żywieckie upodobali sobie fani windsurfingu oraz żeglowania. Nic dziwnego, bowiem ten rozległy zbiornik stwarza ku tym sportom wręcz idealne warunki.
Nieco dalej od miasta znajduje się Babia Góra - szczyt znany ze swojej zmiennej pogody (zwany Diablakiem), która wznosi się nad Babiogórskim Parkiem Narodowym - umieszczonym również na liście UNESCO. W niedużej odległości od Żywca znajduje się również Góra Żar - na której można zdecydować się na lot paralotnią.

...i miasto…

A co z samym miastem i stolicą regionu? W centrum, jak i na peryferiach Żywca również atrakcji nie brakuje. Z pewnością obiektem najbardziej przyciągającym uwagę pozostaje Stary Zamek w Żywcu i Muzeum Żywieckie mieszczące się na terenie niezwykle malowniczego parku. Na terenie tegoż parku znajduje się również atrakcja dla najmłodszych - mini zoo. Zamek jest oczywiście dostępny dla zwiedzających i oprócz stałej posiada również zmieniające się cyklicznie ekspozycje. W zamku Komorowskich oprócz muzeum do zwiedzenia jest również zbójnicka izba tortur. To doskonale obrazuje fakt, że długoletnie mieszczańskie tradycje mieszają się na tych terenach z dziedzictwem góralskim.

…o wielu twarzach

Będąc w okolicy warto odwiedzić również browar. Co prawda jako miejsce enoturystyczne nie powinniśmy polecać "konkurencji" - jednak nie widzimy przeszkód, by miłośnicy wina byli równocześnie piwoszami. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu stanowi ważny punkt na mapie regionu, a w jego podwojach odbywają się cykliczne imprezy, takie jak np. Birofilia. Browar, w którym produkowano piwo już od czasów średniowiecznych, można również zwiedzać z przewodnikiem. Aby dokładniej zapoznać się z kulturą regionalną można wybrać się również do Parku Etnograficznego Ziemi Żywieckiej w Ślemieniu. Interesującym przystankiem może być również Stara Karczma w Jeleśni - na terenie Żywiecczyzny znajdują się liczne zabytki ze Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.

Oczywiście nie sposób mówić o zwiedzaniu bez uwzględnienia obiektów sakralnych. A tych na terenie Żywiecczyzny również nie brakuje - regionalne sanktuaria maryjne wyróżniają się nie tylko położeniem, ale też architekturą. Szlaki w Beskidzie Żywieckim stanowią jeden ze sposobów na pielgrzymowanie.

Atrakcje Żywiecczyzny są jak można łatwo zauważyć liczne i różnorodne. Możliwości zmieniają się wraz z porami roku, jednak w każdym z sezonów warto zdecydować się na odwiedziny w tym wyjątkowym zakątku Polski.

Oczywiście po zwiedzaniu warto skorzystać z dostępnego dla naszych gości strefy SPA.